Saturday, November 1, 2014

Paris ♥ part II

Po dni strávenom v rušnom centre Paríža som zatúžila po pokojnejšom mieste a preto piatkový výber padol na záhrady Zámku Versailles. Château de Versailles vznikol v čase vrcholu kráľovskej moci vo Francúzsku, ako symbol absolutistickej monarchie.

S prestávkou za vlády regenta Filipa Orleánskeho bol zámok od roku 1682 až do Francúzskej revolúcie (1789) sídlom kráľovského dvora a vlády Francúzska.

Je určite jedno z miest, kde by človek očakával davy ľudí ale vzhľadom na koniec sezóny, chladné počasie a skutočnosť, že fontány v záhradách sú spustené len cez víkend alebo iné mimoriadne dni, som tajne dúfala, že by ich predsa len mohlo byť menej.

Až na dav pred vstupom do zámku a tesne za vstupom do záhrad a pri Latoninej fontáne sme v ostatných častiach boli viac-menej sami, teda aspoň som mala ten pocit :)

Neviem, či tak bolo pre vyššie uvedené dôvody alebo jednoducho preto, že rozloha záhrad je veľmi veľká a davy ľudí sa v nich jednoducho rozplynú, no rozhodne som z celej situácie mala radosť. A to som ešte nevedela akú veľkú radosť budem mať po objavení Trianonu, ale o tom potom ;)

Pôvodne sme chceli do Versailles vyraziť už hneď zavčas ráno, ale to by sme na oknách nemohli mať vonkajšie žalúziu a vďaka nim úplnú tmu až do obeda :D Tak trochu sme zaspali, alebo lepšie povedané chceli zaspať a vyrazili sme až na obed.

Pamätáte, ako som spomínala, že sme v jeden deň natrafili na výluku vlakov? Tak tá nás zastihla presne na ceste do aj z Versailles. Cesta nám už bez tak mala trvať hodinu, no predĺžila sa nám na dve, o tom chaose ani nehovorím... i keď stresoval skôr Ivko, ja som z celej situácie mala skôr srandu :P Keď sa nad tým spätne zamýšľam, tak to máme za to, že sme ráno odmietali vstať z postele :D Ale ako sa hovorí: everything happens for a reason, čiže asi to tak malo byť :)


Asi takto vyzerá celá štvrť Versailles (vpravo) a zámok a záhrady (vľavo)

Vstupné námestie do zámku (vpravo), zámok a horná zámocká terasa (v strede) a rady stromov, ktoré vedú k Veľkému kanálu v tvare kríža (viď predchádzajúce foto)

Už som vám spomínala, že milujem stromy a kvety a trávu a vôbec prírodu ako takú, všakže? ♥
Čiže si viete predstaviť, že na miestach ako je toto, sa cítim ako v raji :)

Pokiaľ by ste záhrady chceli prejsť celé, rezervujte si na ne úplne celý deň. Pol dňa vám rozhodne stačiť nebude :) Schodisko na hornej terase vedie k Latoninej fontáne, za ňou nasleduje Kráľova alej ukončená Apolónovým vodometom. Pozdĺž celej hlavnej osi sa tiahne Veľký kanál v tvare kríža. Jeho okolie lemujú rôzne menšie záhradky a fontány :)


Pohľad z hornej terasy na zadnú stranu zámku. Škoda tých mračien...A tu už sme sa od zámku vydali k Latoninej fontáne a Veľkému kanálu :)
V pozadí pravé rameno Veľkého kanálu :)

Od múrika, na ktorom sedí Ivko viedli schody k uzamknutej bráne a podľa mapky sme usúdili, že pôjde o osobitnú časť záhrad s vlastným vstupom. Trianon, alebo aj láska na prvý pohľad ♥ Celá časť tvorí zámok Veľký Trianon, zámok Malý Trianon, zámok Francúzsky pavilón, Belvedere, „Chrám“ lásky a tzv. Veľké jazero obklopené tzv. Osadou kráľovnej (umelá dedina z pôvodne 12 domov – Dom kráľovnej, Mlyn, Gazdovstvo a ďalšie.)

V pozadí Veľký Trianon - Grand Trianon :)

Malý Trianon - Petit Trianon
Veľký Trianon zvnútra :)


Vo vnútri Francúzskeho pavilónu


Nádherné rozkvitnuté záhrady Malého Trianonu, Belvedere (vľavo dole) a roztomilý bobor s labuťou :)
Temple of Love in the English Garden

A týmto sa blížime k jednému z mojich najobľúbenejším miest v celom Paríži: k Osade kráľovnej (The Queen's Hamlet ). Bola to láska na prvý pohľad ♥ Úplne jednoduché, tiché a farebné; pre mňa to najkrajšie miesto, aké som zatiaľ videla. Dom kráľovnej, gazdovstvo alebo mlyn, ani si neviem vybrať čo sa mi páčilo najviac. Veď posúďte sami :)

Ako z rozprávkovej krajiny :)

If I could live anywhere in the worl, it would be right here ♥
 WORDS CAN NOT DESCRIBE HOME MUCH I LOVE THIS PLACE! ♥

Potom nám už neostávalo veľa času do záverečnej tak sme len rýchlo prešli Anglickou záhradou a zamierili k východu, aby nás v záhradách náhodou omylom nevymkli ako som to zažila s Lenny v Schönbrunne vo Viedni :D

Taking my last look into Belvedere and off we go :)
Kým sme sa presunuli späť do centra Paríža poriadne sa zotmelo. Skvelá príležitosť pozrieť si svetielkaaaaa a nie len tak hocijaké ale tie najväčšie v celom Paríži! :D And there she was in all her beauty, the Eiffel Tower :) Vždy v celú hodinu na nej na pät minút blikajú tisíce malých svetielok ♥

Bez svetielok :)


So svetielkami, ktoré naživo vyzerajú oveľa krajšie ako na fotkách ;)
Arc de Triomphe de l'Étoile

Cestou domov sme sa ešte zastavili pozrieť si Víťazný oblúk, ktorý je zblízka oveľa väčší ako sa na prvý pohľad zdá :) Škoda, že kvôli pokročilej hodine sa dalo dostať už len k nemu ale nie aj naň. Bolo by pekné vidieť z neho Champs elysées ale nevadí; možno niekedy nabudúce ;)

Týmto by sme mali pokrytý tretí deň, ostávajú ešte štyri s tým najlepším na záver ;)

To be continued... ♥

1 comment:

  1. Neuveriteľná nádhera, zlatík. Prekrásny post, stále sa usmieval, lebo si viem živo predstaviť, ako tam bolo nádherne. Tie záhrady sú naozaj čarovné! Ja si ich pamätám už len matne, a tak ti tíško závidím, že si si tam našla svoje miestečko - rozprávkovú krajinu. Beautiful! Can´t wait for the next post!!!! :) :) :)
    love you, miss you, kiss you <3 <3 <3

    ReplyDelete